Csodás sóvidék
Szováta-Parajd
A Sóvidék tájegység legjelentősebb települése a gyógyfürdőjéről nevezetes Szováta. Számos sókarszt tó található itt, melyek közül az 1875 táján kialakult Medve-tó a legnagyobb. Alakja kiterített medvebőrre emlékeztet, innen ered a neve. Kerülete mintegy két kilométer, legmélyebb pontja megközelíti a 20 métert. Töményen sós vizének felszínét néhány centiméteres édesvízi réteg borítja, amelyet a tóba ömlő két patak táplál. Az édesvízrétegnek és a nap melegének köszönhetően a sós víz hőtárolóként viselkedik, így a tó vize – ha nem háborgatnák a fürdőzők –a 70 fokot is elérné. Fürdőidényben kellemes 24-26 fokos a víz, amelynek igen magas sótartalma miatt a strandoló csak lebeg a víz felszínén. A kisebb tavak környékén sétálva megcsodálhatjuk a sósziklákat is.
Nem foglalom nagy hangzatos szavakba,
Mert amit érzek, tiszta mély imádat,
Meghatva nézem Isten szép munkáját:
A tavakat, a hegyeket, a fákat,
És lelkem megtelik, boldog gyönyörrel,
Szívem fölujjong, hálásan dobog,
S megáldok minden embert, aki itt
– Habár egy téglányit – alkotni fog.
Szovátáról Parajd felé vesszük az utunk. A település méltán híres a sóbányájáról, amelynek 80 méter mélyen fekvő aknájába buszok viszi le a látogatókat. A hatalmas termekben a légúti betegségekben szenvedők gyógyulnak. A falu szélétől negyedórányi sétára található a különlegessószurdok, a földfelszínre türemkedett egyedülálló sószikláival és kis barlangjaival.
A hamarosan újra megnyíló parajdi strand medencéit a bányából kiszivattyúzott rendkívül magas sótartalmú vízzel töltik fel. A sós víz nem csupán a fürdőzés élményét teszi különlegessé, de számos betegség kezelésére is alkalmas.
Parajdon élt néhány évig Áprily Lajos költő, akinek emlékét szobor és emlékház is őrsi.